|
|
|
|
|
KSIĄŻEK, GLINIAK: ORATORIUM KALWARYJSKIE (2CD)
|
|
ORATORIUM KALWARYJSKIE - PIERWSZY WYRAZ DZIĘKCZYNIENIA ZA BEATYFIKACJĘ JANA PAWŁA II.
15 sierpnia 2009 roku, wobec tysięcy zgromadzonych pątników, wystawione zostało dzieło radości i miłości jaką nosili w sobie Jezus Chrystus, Święty Franciszek i Jan Paweł II.
Muzyka inspirowana czasami Jezusa, muzyka z akcentami średniowiecza, w którym żył Św. Franciszek i muzyka współczesna, muzyka tak lubiana przez papieża Polaka to składowe warstwy muzycznej.
W poszukiwaniu radości istnienia, daru miłości i nadziei niesionej przez wiarę powstał spektakl muzyczny jakiego jeszcze nie było. Chóry gregoriańskie zakonników przemieszane z chórami dzieci. Soliści, którym akompaniuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, sekcja rytmiczna z Krzysztofem Ścierańskim na gitarze basowej, Jackiem Królikiem na gitarach i Robertem Lutym na perkusji, Bartek Gliniak zagrał na fortepianach elektrycznych i syntezatorach.
Ola Bieńkowska, występująca na co dzień w "The Pink Floyd Show" w Australi i koncertująca na wielkich scenach świata zaśpiewała w Oratorium Kalwaryjskim obok Joanny Słowińskiej, głównej solistki wszystkich poprzednich oratoriów.
Solistami są też panowie, Przemek Branny, aktor teatru Bagatela w Krakowie, nagrodzony wspólnie z Olgą Szomańską na festiwalach w Opolu i Sopocie za duet "Niech mówią, że to nie jest miłość" i Janusz Kruciński aktor śpiewający w musicalach takich jak "Jesus Christ Superstar" w teatrze muzycznym w Gdyni czy "Brat naszego Boga" w teatrze Buffo w Warszawie.
Każde z czterech oratoriów autorstwa Zbigniewa Książka uzyskało niezwykły oddźwięk wśród polskich odbiorców uzyskując status platynowych, diamentowych i podwójnie diamentowych płyt. Koncerty, oprócz milionów telewidzów, obejrzały na koncertach setki tysięcy ludzi w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Z kompozytorami Piotrem Rubikiem i Bartkiem Gliniakiem Zbigniew Książek dotarł do serc i umysłów Polaków.
Dzisiaj, wraz z Bartkiem Gliniakiem postanowili złożyć hołd jednemu z najbardziej niezwykłych sanktuariów polskich - Kalwarii Zebrzydowskiej. To o Kalwarii Zebrzydowskiej powiedział Jan Paweł II, że w niej zrodziła się jego wiara, w niej szukał natchnienia i pomocy będąc biskupem krakowskim i w niej odnalazł spokój przybywając dwukrotnie jako papież.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest od czterystu lat jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce. Dzisiaj przybywa tu ponad półtora miliona pielgrzymów rocznie. Największą frekwencją cieszą się obchody Wielkiego Tygodnia oraz sierpniowe uroczystości Pogrzebu i Tryumfu Matki Bożej.
Około 15 sierpnia zwyczajowo przybywa do Kalwarii ponad sto tysięcy pielgrzymów. Ten właśnie termin wybrali Bernardyni na premierę oratorium upamiętniając równocześnie kilka ważnych rocznic.
- Zakon Braci Mniejszych obchodzi 800 lat swego istnienia. Franciszkanie, nazywani w Polsce Bernardynami, to właśnie owi Bracia Mniejsi , którzy powstali z myśli i życia św. Franciszka. Od 1600 roku , od chwili powstania sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Bernardyni są opiekunami i stróżami Kalwarii.
- Mija trzydzieści lat od pierwszej wizyty Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej.
- Mija dziesięć lat od wpisu Kalwarii na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
Żywiąc nadzieją, że beatyfikacja Jana Pawła II nastąpi wkrótce po czwartej rocznicy jego śmierci ojcowie bernardyni i twórcy dzieła pragną by ORATORIUM KALWARYJSKIE BYŁO PIERWSZYM ARTYSTYCZNYM DZIĘKCZYNIENIEM ZA BEATYFIKACJĘ PAPIEŻA , który umiłował Kalwarię Zebrzydowską i gdzie podczas jednej z pielgrzymek wypowiedział słowa:
"Wszystkich też, którzy tutaj przybywać będą, proszę, by modlili się za jednego z kalwaryjskich pielgrzymów, którego Chrystus wezwał tymi samymi słowami co Szymona Piotra. Wezwał go poniekąd z tych wzgórz i powiedział: "Paś baranki moje, paś owce moje" (por. J 21, 15-16).
I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci. Amen."
ORATORIUM KALWARYJSKIE jest poetycką opowieścią o trzech "herosach" wiary , którzy marzyli, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło , że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, że modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości . Wszyscy trzej potrafili cieszyć się, śmiać i radować światem i ludźmi.
JEZUS CHRYSTUS z bezgranicznej miłości do ludzi oddał swoje życie za nasze życie wieczne. Przesłanie nagradzania dobrem za zło zrewolucjonizowało wszystko to , co było przed Nim.
Około tysiąca lat później ŚWIĘTY FRANCISZEK przyjmując z pokorą stygmaty, czyli niegojące się rany Chrystusa na krzyżu , podążył drogą chrystusową. Przesłaniem pokory i odrzucenie dóbr doczesnych dokonał rewolucji , która odmieniła świat.
Prawie tysiąc lat później PAPIEŻ POLAK, JAN PAWEŁ II dokonał kolejnego przewrotu otwierając ramiona kościoła w kierunku wszystkich ludzi świata i wszystkich religii . Stygmatami stały się kule zamachowca rozrywające jego ciało. Ani przez chwilę nie zapomniał o miłości swego życia Maryi , matce Zbawiciela, która doprowadziła Go do wyniesienia na ołtarze. Ani przez chwilę nie przestawał uśmiechać się ciepło do nas.
|
|
Wysyłamy w terminie: 24 GODZINY |
|
|
Cena: 48,99 PLN
|
|
|
|
|
|
|